RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbi 59 të vdekur dhe miliona të bllokuar nga përmbytjet në Indi dhe Bangladesh

mbi-59-te-vdekur-dhe-miliona-te-bllokuar-nga-permbytjet-ne-indi-dhe-bangladesh

Të paktën 59 persona kanë mbetur të vdekur nga përmbytjet në Indi dhe Bangladesh, raportoi të hënën BBC-ja.

Ndërkohë që miliona njerëz kanë mbetur të bllokuar nga rrufetë dhe rrëshqitjet e dheut që janë shkaktuar nga stuhitë e forta në këto dy vende aziatike.

Është paralajmëruar se përmbytjet pritet të përkeqësohen gjatë ditëve në vijim.

Zyrtarët e qeverisë së Bangladeshit i kanë përshkruar përmbytjet e fundit si më të rëndat në vend që nga viti 2004.

Shirat e kësaj jave ranë derisa rajoni Sylhet i Bangladeshit ishte ende duke u rikuperuar nga përmbytjet që ndodhën në fund të muajit maj, ku mbi 10 njerëz kanë mbetur të vdekur, ndërsa miliona të tjerë u përfshinë. /koha

Related posts

Fillon takimi Kurti-Borell-Lajçak

admin

Presidenti Erdoğan takohet me liderët pjesëmarrës në ceremoninë e hapjes së botërorit Katar 2022

admin

Serbia i dyfishoi fondet për Kosovën që nga shpallja e pavarësisë

admin