RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“Mbi 9.300 të mitur palestinezë të ndaluar nga Izraeli nga viti 2015”

“mbi-9.300-te-mitur-palestineze-te-ndaluar-nga-izraeli-nga-viti-2015”

Më shumë se 9.300 të mitur palestinezë janë ndaluar nga Izraeli që nga viti 2015, tha Shoqata e të Burgosurve Palestinezë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë për shënimin e Ditës Botërore të Fëmijëve, OJQ-ja palestineze tha se forcat izraelite arrestuan 750 të mitur në vitin 2022.

“Rreth 160 fëmijë janë ende në burgjet izraelite”, thuhet në deklaratë.

Sipas OJQ-së, tetë të mitur, duke përfshirë tri vajza, mbahen në bazë të ndalimit administrativ, praktikë e cila lejon burgimin e palestinezëve pa akuza ose gjyq.

“Fëmijët u nënshtrohen të gjitha formave të abuzimeve sistematike, përfshirë torturën”, thuhet në deklaratë.

Në vitin 1990, Kombet e Bashkuara caktuan 20 Nëntorin për të shënuar Ditën Botërore të Fëmijëve për të përkujtuar miratimin e Deklaratës së të Drejtave të Fëmijës në vitin 1959.

Related posts

Shqipëri, paralajmërohen reshje të shumta dhe përmbytje

rezart morina

Biden: Do të mposhtim industrinë e armëve

rezart morina

Palestinezët s’dinë nga t’ia mbajnë

admin6