RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbreti Charles takohet me diasporën turke në Londër për të mbështetur të mbijetuarit nga tërmeti

mbreti-charles-takohet-me-diasporen-turke-ne-londer-per-te-mbeshtetur-te-mbijetuarit-nga-termeti

Mbreti Charles u takua të martën në Londër me anëtarë të komuniteteve të diasporës turke dhe siriane për të treguar solidaritet me masën e njerëzve të prekur nga dy tërmetet e fuqishme që goditën javën e kaluar.

Në Londrën Perëndimore, Charles foli me vullnetarë që kanë mbledhur, paketuar dhe organizuar transportin e ushqimit, batanijeve dhe veshjeve të ngrohta për të mbijetuarit e tërmetit, sipas një deklarate nga familja mbretërore.

“Më vonë, në sheshin Trafalgar, Mbreti nisi zyrtarisht Shtëpinë e Sirisë, një tendë e përkohshme e komunitetit sirian ku anëtarët e komunitetit sirian mund të mblidhen së bashku për të mbështetur të prekurit nga tërmetet”, shtoi ai.

Çadra do të jetë e hapur deri këtë të premte për të mbledhur donacione. /mesazhi

Related posts

Kurti nga homazhet në Marec dhe Makoc: Angazhimin për drejtësi për viktimat, ndëshkim për kriminelët

rezart morina

BE godet Rusinë me një paketë të re sanksionesh

admin

Policia e Kosovës furnizon me ushqim qytetarët e Banjskës

admin