RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbreti Salman i Arabisë Saudite falënderon të gjithë ata që kontribuan në suksesin e Haxhit të sivjetmë

mbreti-salman-i-arabise-saudite-falenderon-te-gjithe-ata-qe-kontribuan-ne-suksesin-e-haxhit-te-sivjetme

Mbreti Salman i Arabisë Saudite të martën falënderoi të gjithë ata që janë përfshirë në Haxhin e këtij viti dhe për kontributin e tyre në suksesin e tij.

Kjo erdhi ndërsa ai kryesoi takimin e fundit të Këshillit të Ministrave, gjatë të cilit kabineti shqyrtoi rezultatin e vizitës së Princit të Kurorës Mohammed bin Salman në Pallatin Elysee në Paris më 16 qershor dhe takimin e tij me presidentin francez Emmanuel Macron.

Ministrat dëgjuan se presidenti francez dhe princi i kurorës kishin shqyrtuar marrëdhëniet historike dhe strategjike midis vendeve të tyre dhe mënyrat në të cilat ajo mund të zhvillohet në të gjitha fushat për t’i shërbyer interesave të përbashkëta, dhe vlerësuan një deklaratë të përbashkët të lëshuar nga Mbretëria dhe Franca për bashkëpunimin energjetik dhe rëndësinë e zbatimit të Konventës Kuadër të OKB-së për Ndryshimet Klimatike dhe Marrëveshjes së Parisit.

Anëtarët e kabinetit diskutuan takimin e gjashtë të përbashkët ministror të dialogut strategjik midis vendeve të bashkëpunimit të Gjirit dhe Rusisë, i cili u zhvillua në Moskë të hënën, dhe planin e përbashkët të veprimit që mbulon periudhën nga 2023 deri në 2028, i cili u miratua nga pjesëmarrësit me qëllim të forcimit të bashkëpunimi.

Ministrat miratuan një sërë memorandumesh mirëkuptimi, duke përfshirë një të nënshkruar nga Qendra Kombëtare e Meteorologjisë së Mbretërisë dhe Organizata e Gjysmëhënës së Kuqe Arabe dhe Kryqit të Kuq, me qëllim të reduktimit të rreziqeve dhe parandalimit të fatkeqësive në botën arabe përpara se ato të ndodhin, dhe një tjetër nga Ministria Saudite e Drejtësisë dhe homologia e saj në Çad.

Ata autorizuan gjithashtu Ministrinë e Kulturës për të diskutuar një draft me Ministrinë e Komunikimit, Kulturës, Arteve dhe Turizmit në Republikën e Burkina Fasos.

Anëtarët e kabinetit riafirmuan mbështetjen e Mbretërisë për masat e vazhdueshme paraprake të marra nga vendet anëtare të OPEC-ut për të mbështetur stabilitetin dhe ekuilibrin në tregjet ndërkombëtare të naftës, duke përfshirë njoftimin e një zgjatjeje të shkurtimeve vullnetare të prodhimit prej 1 milion fuçi në ditë në korrik dhe gusht, dhe mundësinë e një shtrirje të mëtejshme.

Ata miratuan gjithashtu planet për të krijuar një Instituti Mbretëror të Arteve Tradicionale dhe miratimin në parim për një qendër kombëtare për informacionin detar.

Related posts

Kancelari gjerman mohon ndonjë përfshirje në skandalin e mashtrimit tatimor

admin

Serbi, dorëzohen 13.500 armë të ndryshme

rezart morina

Pendarovski në dialogun diplomatik për Ballkanin perëndimor në Davos

admin