RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbyllen bankat në Liban për shkak të sulmeve të shpeshta nga depozituesit

mbyllen-bankat-ne-liban-per-shkak-te-sulmeve-te-shpeshta-nga-depozituesit

Bankat në Liban janë mbyllur sërish për shkak të sulmeve dhe ndërhyrjeve të depozituesve, llogaritë e të cilëve janë bllokuar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Shoqata e Bankave të Libanit lëshoi ​​një deklaratë pas disa rasteve të ndërhyrjes nga depozituesit në filiale të bankave në pjesë të ndryshme të vendit

Mësohet se bankat do të qëndrojnë të mbyllura edhe ditën e premte, më 7 tetor, për shkak të rritjes së numrit të sulmeve dhe kundërvajtjeve ndaj bankave në ditët e fundit.

Bankat u mbyllën më parë nga 16 deri më 26 shtatori pas sulmeve të depozituesve, depozitat e të cilëve u ngrinë në Liban, i cili po përballet me një krizë të thellë ekonomike.

Deputetja e pavarur Cinthia Zarazir sulmoi një bankë më 5 tetor për të tërhequr para nga llogaria e saj, e cila ishte ngrirë për tre vjet.

Të gjitha llogaritë e depozitave në valutë të huaj janë ngrirë që nga viti 2019 për të parandaluar shterimin e rezervave devizore të Libanit. /aa

Related posts

Forcat izraelite plagosin rëndë një fëmijë palestinez në Kudsin Lindor

admin

Arsimi gjerman në krizë/ Vendi po përballet me mungesën më të madhe të mësuesve

admin

E akuzoi për krime kundër njerëzimit, Kina me tone të ashpra kundër OKB-së

admin