RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Infermierët në Angli drejt protestës, duan rritje page reale dhe kushte më të mira

infermieret-ne-angli-drejt-protestes,-duan-rritje-page-reale-dhe-kushte-me-te-mira

Infermierët në Angli po bëhen gati për protesta. Sindikata ka thirrur votimet nëse janë dakord me këtë masë, ndërsa rezultatet pritet të dalin më 2 nëntor. Sondazhet tregojnë se shumica e qytetarëve mbështet protestën e infermierëve.

Rreth 300 mijë punjonjës së stafeve mjekësore në Angli do t’u drejtohen kutive të votimit për të shprehur vullnetin e tyre nëse do të bëjnë grevë për pagat dhe kushtet, apo jo.

Sindikatat kanët thërritur të gjithë infermierët dhe punonjësit e tjerë që të shprehen për pakënaqësitë e tyre dhe apelojnë qeverinë që të plotësojë kushtet e tyre.

Ndërsa vendi ka inflacion për shkak të luftës në Ukrainë dhe pandemisë së Koronavirusit, infermierët kërkojnë që të kenë rritje reale rroge dhe të merren masa për largimin e shumë vetëve nga shërbimi mjekësor.

Edhe më herët, sindikalistët anglezë kanë shprehur shqetësimet e tyre për mungesën e stafeve, punën me orare të zgjatura dhe rrogat e pakënaqshme.

Një sondazh i kryer nga “YouGov” tregoi se infermierët kanë mbështetje nga dy të tretat e publikut nëse ndërmarrin një grevë, ndërsa tre të katërtat e të anketuarve thanë se ka shumë pak infermierë për të ofruar kujdes të sigurt shëndetësor në Angli. /oranews

Related posts

Hatay: Pas tërmetit të 6 shkurtit lindën 205 foshnja

rezart morina

Studentët e mjekësisë ia bllokojnë hyrjen menaxhmentit të fakultetit

admin

Hamasi: 8,000 njerëz të Gazës të zhdukur “nën rrënoja”

admin6