RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbytet anija me emigrantë në Tunizi, 35 të vdekur në det

mbytet-anija-me-emigrante-ne-tunizi,-35-te-vdekur-ne-det

Të paktën 35 emigrantë kanë humbur jetën nga mbytja e anijes në ujërat e Mesdheut.

Kjo u njoftua nga faqja e internetit Afroplanete.com, sipas së cilës një varkë me 49 persona në bord u mbyt në brigjet e Tunizisë.

Sipas të njëjtit burim, anija u fundos nga “valë të forta, të cilat e vështirësuan lëvizjen e pasagjerëve dhe ekuipazhit dhe largimin e ujit nga varka”.

Sipas autoriteteve tuniziane, emigrantët e zhdukur pas mbytjes së anijes janë 20.

Ndërkohë, Roja Bregdetare Tuniziane njoftoi se në tre muaj kishte penguar 501 përpjekje për migrim të parregullt nga brigjet e saj, duke shpëtuar 14,406 njerëz në det, duke përfshirë 13,138 nga vendet e Afrikës sub-Sahariane dhe 1,268 nga kombësia tuniziane.

Shtrirja e bregdetit më e përdorur për nisje, nënvizohet, është ajo e rajoneve Sfax dhe Mahdia, ku nga janari deri në mars u bllokuan 388 përpjekje për nisje me 13,259 emigrantë të shpëtuar (12,804 të kombësive të ndryshme sub-Sahariane dhe 455 tunizianë). /syri

Related posts

Lavrov në fjalimin në OKB kritikon Perëndimin, por përmend shumë pak luftën në Ukrainë

admin

3 fëmijë dhe 3 të rritur vriten nga të shtënat me armë në një shkollë fillore në Neshvill – VIDEO

admin

Rusia dhe Irani diskutojnë për zhvillimet në Karabak

admin