RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

MCC miraton marrëveshjen e Kompaktit me vlerë 236.7 milionë dollarë për Kosovën

mcc-miraton-marreveshjen-e-kompaktit-me-vlere-236.7-milione-dollare-per-kosoven

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se Bordi i Drejtorëve të Korporatës Amerikane Sfidat e Mijëvjeçarit (MCC), ka miratuar sot Kompaktin me vlerë 236.7 milionë dollarë.

Siç ka shkruar Kurti në Twitter, ky është investimi më i madh në sektorin energjetik në Kosovë deri më sot.

“Do të ndihmojë në vendosjen e themeleve për tranzicionin tonë energjetik. Falënderime të veçanta për të dy ekipet tona për punën e shkëlqyer, miqtë, partnerët dhe aleatët”, ka shkruar ai.

Ndërsa, ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, teksa ka njoftuar për këtë vendim, ka thënë se është e nderuar që i ka udhëhequr negociatat.

“Lajm fantastik nga MCC sot. Bordi i Drejtorëve sapo miratoi Kompaktin me vlerë 236.7 milion dollarë – investimi më i madh në sektorin energjetik të Kosovës, një gur themel në tranzicionin tonë energjetik! Mirënjohës ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe ekipit të Kosovës. Krenar për ekipin e Kosovës. E nderuar që kam udhëhequr negociatat”, ka shkruar ajo në Twitter.

Related posts

Osmani dërgon përfaqësuesin e saj në takimin e Ambasadës amerikane për Asociacionin

admin

Edhe një pjesëtar i FSK-së diplomoi në akademinë ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar

rezart morina

Presidenti i Iranit uron Presidentin Erdoğan për fitoren në zgjedhje

rezart morina