RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Danimarka heq festën publike për të rritur buxhetin e mbrojtjes

danimarka-heq-festen-publike-per-te-rritur-buxhetin-e-mbrojtjes

Qeveria e re e koalicionit të Danimarkës do të anulojë një festë publike për të rritur shpenzimet e mbrojtjes.

Është një nga masat e para të rënë dakord nga koalicioni i pazakontë midis partive të qendrës së majtë dhe të qendrës së djathtë – i pari që nga vitet 1970 në Danimarkë, raportoi BBC.

Partia Social Demokrate e qendrës së majtë, Partia Liberale e qendrës së djathtë dhe partia e moderuar e qendrës janë të gjitha pjesë e qeverisë së re. Kryeministrja Socialdemokrate në detyrë, Mette Frederiksen, do të vazhdojë punën e saj.

Një nga prioritetet e koalicionit është arritja e objektivit të NATO-s për 2 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto për shpenzimet e mbrojtjes. Çështja e mbrojtjes ka qenë në ballë të debatit politik danez që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia në fillim të këtij viti.

Related posts

Vazhdon gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së

admin

Gazeta italiane: Meloni ia kërkoi Vuçiqit njohjen “de jure” të Kosovës

rezart morina

Çka përfiton Kosova nga anëtarësimi në Këshillin e Evropës

admin