RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

McDonald’s gjobitet 532 mijë dollarë në Korenë e Jugut për “rrjedhje” të të dhënave të klientëve

mcdonald’s-gjobitet-532-mije-dollare-ne-korene-e-jugut-per-“rrjedhje”-te-te-dhenave-te-klienteve

Autoriteti kombëtar i mbrojtjes së të dhënave i Koresë së Jugut ka gjobitur korporatën McDonald’s me 696 milionë uon korean (rreth 532 mijë dollarë) pasi të dhënat personale të miliona klientëve kanë rrjedhur në duart e hakerëve për shkak të menaxhimit të dobët të të dhënave të kompanisë, transmeton Anadolu.

Agjencia e lajmeve ‘Yonhap News’ raportoi se Komisioni për Mbrojtjen e Informacioni Presonal vendosi gjobën ndaj degës koreane të zinxhirit global të ushqimit, së bashku me një gjobë financiare prej rreth 10 milionë uon koreanë (rreth 7.660 dollarë) për shkeljen e të dhënave të më shumë se 4,87 milionë klientëve.

Komisioni në gjetjet e tij tha se McDonald’s nuk ushtroi “kontroll të mjaftueshëm”, duke lënë një ‘backup file’ që përmban të dhënat personale të klientëve, të arritshëm për ndarjen e skedarëve.

Si rezultat, theksoi komisioni, informacioni personal i mbi 4,87 milionë klientëve u hakua dhe u zbulua.

Zinxhiri global i ushqimit të shpejtë gjithashtu u zbulua se “nuk i kishte asgjësuar të dhënat personale të 766.846 klientëve për të cilat periudha e ruajtjes së të dhënave kishte skaduar” dhe se njoftoi me vonesë autoritetet dhe klientët për rrjedhjen e të dhënave.

Related posts

Foshnja e vdekur dyshohet se u fut në rrobalarëse në Spitalin e Pejës – Prokuroria jep detaje

admin

Fitorja e shqiptarëve në Veri, vendosen flamuj të rinj kuq e zi dhe të Kosovës

admin

Greqia nis hetimet për videon që tregon autoritetet duke rikthyer në det të hapur emigrantët

rezart morina