RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Me shumicë votash, Parlamenti Evropian voton rezolutën e Viola von Cramon për Kosovën

me-shumice-votash,-parlamenti-evropian-voton-rezoluten-e-viola-von-cramon-per-kosoven

Parlamenti Evropian ka miratuar sot rezolutën për Kosovën, të prezentuar nga raportuesja e BE-së për Kosovën, Viola von Cramon.

Dokumenti i prezentuar u votua pa asnjë kundërshtim në asnjë amandament. Nga 637 deputetë të Parlamentit Evropian, 469 votuan për, 96 kundër dhe 72 abstenuan.

Viola von Cramon ka dhënë detaje nga raporti duke theksuar nevojën për liberalizimin e vizave për Kosovën, si dhe procesin e saj të dialogut me Serbinë.

Në këtë raport, ajo ka folur për solidarizimin e Kosovës me Ukrainën, sundimin e ligjit, ndërsa ka theksuar edhe kërkesën për zbatimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Manastirin e Deçanit.

Në raport është folur me theks të veçantë për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës dhe procesin e dialogut mes Kosovës e Serbisë, ku Von Cramon ka thënë se pa arritjen e një marrëveshje mes dy shteteve, nuk do të mundësohet anëtarësimi në BE.

Në pjesën ku është përmendur nevoja për liberalizimin e vizave, Von Cramon ka theksuar faktin që Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret.

“Parlamenti Evropian dhe unë personalisht e kam ripërsëritur vazhdimisht nevojën e dhënies së menjëhershme të liberalizimit të vizave, i cili ka kohë që është vonuar, pavarësisht se Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret. Të gjithë qytetarët e Kosovës meritojnë të jetojnë në një vend që gëzon respekt të plotë ndërkombëtar dhe perspektivë të qartë integruese evropiane!”, ka deklaruar von Cramon.

Kritika ndaj Bashkimit Evropian për mos liberalizimin e vizave për Kosovën ka pasur sot në Parlamentin Evropian edhe eurodeputeti austriak, Lukas Mandl, i cili ka thënë se Kosova është i vetmi shtet në Ballkanin Perëndimor, populli i së cilit nuk mund të lëvizë lirshëm nëpër zonën Schengen.

Related posts

Ambasadori gjerman: Pas 18 muaj bojkot, kjo s’është politikë konstruktive. Lista Srpska t’i llogarisë pasojat

admin

Putin ndalon furnizimin me naftë ruse për vendet që përdorin kufirin e çmimit të naftës

admin

Këshilli i Evropës i bën thirrje Italisë që të garantojë shpëtimin e emigrantëve në det

admin6