RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Medvedev: Herët apo vonë, aleancat perëndimore do të pushojnë së ekzistuari

medvedev:-heret-apo-vone,-aleancat-perendimore-do-te-pushojne-se-ekzistuari

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitry Medvedev tha se herët apo vonë aleancat e vendeve të mëdha dhe të forta perëndimore do të pushojnë së ekzistuari.

“Tashmë ka mjaft fërkime edhe përballë “armikut të përbashkët”, një status që tradicionalisht i është caktuar Rusisë”, ka shkruar Medvedev në një rubrikë për “Rusku Gazeta”.

Medvedev kujtoi se politikanët perëndimorë po përpiqen “të kapin pronën ruse pa akuza apo gjyqe, ose thjesht ta vjedhin atë”.

Zyrtari rus vlerësoi se Perëndimi po shkatërron parimet themelore të ekonomisë së tregut.

Duke komentuar situatën ekonomike në Evropë, Medvedev shkroi se ai “mund të simpatizojë vetëm qytetarët e BE”.

“Nuk mund ta ngrohësh shtëpinë me parrulla për solidaritet me Ukrainën, nuk i fut në rezervuarin e një makine. Si zakonisht, vetëm SHBA-të janë në fitim relativ dhe qytetarët e Evropës përballen me varfëri dhe pasiguri afatgjatë”, u shpreh ndër të tjera Medvedev. /euronews

 

Related posts

UNICEF: Numri i fëmijëve të zhvendosur në botë ka arritur në 43,3 milionë

admin

Jordani: Ekipet e shpëtimit tërheqin nëntë trupa nga ndërtesa e shembur ndërsa kërkimet vazhdojnë

admin

Shpërthim në Taksim të Stambollit, mbi 10 të lënduar – VIDEO

admin