RTV AHIRETI
Shëndetësi

Mënyra natyrale si të lehtësoni dhimbjen e shpinës

menyra-natyrale-si-te-lehtesoni-dhimbjen-e-shpines

Me kalimin e kohës, trupi “mbart” të gjitha përvojat që ka jetuar në vitet e mëparshme: lëndime, zakone, konsumim.

Kjo rezulton që dhimbja e shpinës të bëhet një fenomen gjithnjë e më i zakonshëm.

Dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës nuk mund të parandalohet gjithmonë, por të kuptuarit se çfarë e shkakton mund të ndihmojë në mbajtjen e shqetësimit në minimum apo edhe ta eliminojë atë krejtësisht.

Si të menaxhoni dhimbjet e shpinës

Kontrolli i dhimbjes së mesit varet nga shkaku themelor. Ndryshimet e stilit të jetesës zakonisht bëjnë diferencën. Megjithatë, ndonjëherë kërkohen trajtime të mëtejshme, të tilla si mjekim apo edhe kirurgji.

Këshilla praktike për të shmangur zgjidhjet ekstreme:

Kushtojini vëmendje qëndrimit tuaj. Përkulja i bën muskujt e pjesës së poshtme të shpinës dhe trungut më të dobët dhe më të ngurtë, duke shkaktuar ose përkeqësuar dhimbjen. Mbajeni shtyllën kurrizore sa më të drejtë të mundeni në baza ditore.

Qëndroni aktiv.‌ Shumica e pacientëve gabimisht besojnë se duhet të pushojnë, në mënyrë që të mos tendosin shpinën. Megjithatë, të qenit i ulur bën që muskujt të dobësohen, gjë që në fakt mund ta përkeqësojë shqetësimin.

Zgjidhni aktivitete aerobike me intensitet të ulët dhe ushtrime të forcës dhe fleksibilitetit si ngritja e peshave ose joga.

Ngrini pesha në mënyrën e duhur. Kur ju duhet të ngrini një objekt të rëndë, përkulni gjunjët, jo shpinën. Në të njëjtën kohë, mbani një qëndrim normal gjatë mbajtjes së objektit (mos u përkulni mbrapa ose përkuluni përpara) dhe shmangni kthesat e papritura.

Merrni parasysh terapinë fizike.‌ Një fizioterapist mund t’ju tregojë ushtrime shtrënguese dhe forcuese që lehtësojnë dhimbjen dhe e bëjnë më të lehtë kryerjen e aktiviteteve të përditshme.

Konsultohuni me një mjek për çdo medikament.‌ Lehtësuesit e dhimbjeve pa recetë mund të lehtësojnë inflamacionin dhe dhimbjen kur ndryshimet e stilit të jetesës nuk ofrojnë lehtësimin që ju nevojitet.

Related posts

Katër gjëra që mund të ndihmojnë kundër gërhitjes

admin

Ju duhen vetëm 30 sekonda, si të testoni në kushte shtëpie shëndetin e zemrës

rezart morina

​Si të identifikoni një vezë të prishur?

admin