RTV AHIRETI
Shëndetësi

Mieloma e shumëfishtë: Shkaqet, simptomat dhe trajtimi

mieloma-e-shumefishte:-shkaqet,-simptomat-dhe-trajtimi

Një lloj kanceri, mieloma e shumëfishtë prek qelizat plazmatike në palcën e eshtrave. I konsideruar si lloji i dytë më i zakonshëm i kancerit të gjakut pas leuçemisë, mieloma e shumëfishtë karakterizohet nga rritje jonormale dhe akumulim i qelizave plazmatike në palcën e eshtrave dhe pjesë të tjera të trupit, duke çuar në komplikime të ndryshme shëndetësore.

Mieloma e shumëfishtë mund të shkaktojë një sërë simptomash, duke përfshirë dhimbje kockore, dobësi dhe infeksione të shpeshta. Trajtimi për mielomë të shumëfishtë varet nga faza e sëmundjes dhe shëndeti i përgjithshëm i pacientit.

Shkaqet:

Shkaku i saktë i mielomës së shumëfishtë ende nuk është kuptuar plotësisht, por studiuesit kanë identifikuar faktorë që rrisin gjasat e zhvillimit të kësaj sëmundjeje.

Mosha: Kjo sëmundje është më e zakonshme tek njerëzit mbi 60 vjeç.

Gjinia: Burrat kanë më shumë gjasa të zhvillojnë mielomë të shumëfishtë sesa gratë.

Gjenetika: Pasja e një historie familjare të mielomës së shumëfishtë ose kancereve të tjera të gjakut mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes.

Simptomat:

Simptomat e mielomës së shumëfishtë mund të ndryshojnë shumë nga personi në person dhe disa njerëz mund të mos përjetojnë fare simptoma në fazat e hershme të sëmundjes. Simptomat e zakonshme të mielomës së shumëfishtë përfshijnë:

Dhimbje kockash: Kjo është simptoma më e zakonshme e mielomës së shumëfishtë dhe shpesh prek shpinën, brinjët dhe ijet.

Dobësi dhe lodhje: Mieloma e shumëfishtë mund të shkaktojë anemi, e cila çon në dobësi dhe lodhje.

Infeksionet e shpeshta: Njerëzit me mielomë të shumëfishtë kanë sistem imunitar të dobësuar, gjë që i bën ata më të ndjeshëm ndaj infeksioneve.

Probleme me veshkat: Mieloma e shumëfishtë mund të shkaktojë dëmtim të veshkave, duke çuar në probleme me urinimin dhe ekuilibrin e lëngjeve.

Mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash: Mieloma e shumëfishtë mund të shkaktojë dëmtim nervor, i cili mund të çojë në mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë.

Trajtimi:

Trajtimi për mielomë të shumëfishtë varet nga faza e sëmundjes dhe shëndeti i përgjithshëm i pacientit. Trajtimet e zakonshme për sëmundjen përfshijnë:

Kimioterapia: Ky është trajtimi më i zakonshëm për mielomën e shumëfishtë dhe përfshin përdorimin e barnave për të vrarë qelizat e kancerit.

Transplantimi i qelizave staminale: Kjo procedurë përfshin zëvendësimin e palcës kockore të dëmtuar ose të shkatërruar me qeliza burimore të shëndetshme nga një dhurues.

Terapia me rrezatim: Ky trajtim përfshin përdorimin e rrezatimit me energji të lartë për të vrarë qelizat e kancerit.

Barnat imunomoduluese: Këto barna ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar, i cili mund të ndihmojë në luftimin e qelizave kancerogjene.

Related posts

Nga lëkura e bananes mund të përfitoni shumë

rezart morina

Ushqimet që duhet dhe s’duhet të konsumoni gjatë të nxehtit

admin

A duhet të marrin të moshuarit vitamina?

admin