RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mijëra izraelitë protestojnë kundër qeverisë së re të Netanyahut

mijera-izraelite-protestojne-kunder-qeverise-se-re-te-netanyahut

Turmat mblidhen kundër planeve të Netanyahut për të zgjeruar vendbanimet në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe për të dobësuar Gjykatën Supreme të Izraelit.

Mijëra izraelitë kanë dalë në rrugë për të protestuar ndaj planeve të qeverisë së re të kryeministrit Benjamin Netanyahu që sipas tyre kërcënojnë demokracinë dhe liritë.

Protestuesit u mblodhën në qytetin e Tel Avivit të shtunën, disa ditë pasi u betua qeveria më e djathtë dhe më konservatore fetare në historinë 74-vjeçare të vendit. Ajo planifikon reforma gjithëpërfshirëse, nga zgjerimi i vendbanimeve të paligjshme në Bregun Perëndimor të pushtuar deri te dobësimi pushtetin e gjyqësorit.

Protestuesit ngritën pankarta me slogane duke përfshirë “Demokracia në rrezik” dhe “Së bashku kundër fashizmit dhe aparteidit”.

Një tjetër pankartë shkruhej, “Strehimi, Jetesa, Shpresa”. Disa protestues mbanin flamuj me ylber.

Protesta u drejtua nga anëtarë të krahut të majtë dhe palestinez të parlamentit izraelit, Knesset.

Ata kritikuan Ministrin e Drejtësisë Yariv Levin, i cili të mërkurën zbuloi rishikimin e premtuar prej kohësh të sistemit gjyqësor nga qeveria që synon të dobësojë Gjykatën e Lartë të vendit.

Kritikët akuzuan qeverinë se i shpalli luftë sistemit ligjor, duke thënë se plani do të përmbysë sistemin e kontrolleve dhe balancave të Izraelit dhe do të minojë institucionet e tij demokratike duke i dhënë pushtet absolut koalicionit të ri qeverisës.

“Ne kemi vërtet frikë se vendi ynë do të humbasë demokracinë dhe ne do të shkojmë në një diktaturë vetëm për arsyet e një personi që dëshiron të heqë qafe gjyqin e tij ligjor,” tha Danny Simon, 77 vjeç, një protestues nga Yavne, në jug. të Tel Avivit.

Ai i referohej Netanyahut, i cili u padit me akuza për korrupsion në vitin 2021, akuza që kryeministri i ka mohuar.

Netanyahu, 73 vjeç, ka shërbyer tashmë si kryeministër më gjatë se kushdo në historinë izraelite, duke udhëhequr vendin nga 1996 në 1999 dhe nga 2009 në 2021.

Protestuesit të shtunën gjithashtu bënë thirrje për paqe dhe bashkëjetesë midis hebrenjve dhe banorëve palestinezë të vendit. /mesazhi

Related posts

Prokuroria për vrasjen në Pejë: Hetime intensive, një rast i tillë s’ka ndodhur më parë

admin

Ulet konsumi – Edhe gjermanët po shtrëngojnë rripin

admin

Greqi – Mitsotakis kërkon zgjedhje të reja më 25 qershor

admin