RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mijëra njerëz i bashkohen tubimit masiv antiqeveritar në Gjeorgji

mijera-njerez-i-bashkohen-tubimit-masiv-antiqeveritar-ne-gjeorgji

Mijëra protestues u mblodhën jashtë parlamentit të Gjeorgjisë të dielën mes kundërshtimeve në rritje ndaj qeverisë së vendit.

Kritikët akuzojnë partinë në pushtet ‘Ëndrra Gjeorgjiane’ se është nën ndikimin e Rusisë dhe për kthim prapa në demokraci.

Qeveria është akuzuar për burgosjen e kundërshtarëve politikë dhe heshtjen e mediave të pavarura.

Tubimi u organizua nga partia kryesore opozitare në mbështetje të ish-presidentit të burgosur Mikheil Saakashvili.

Z. Saakashvili, i cili shërbeu dy mandate si president midis 2004 dhe 2013, aktualisht po vuan një dënim me gjashtë vjet burg për shpërdorim të pushtetit, megjithëse grupet ndërkombëtare të të drejtave e kanë dënuar dënimin e tij si të motivuar politikisht.

Muajin e kaluar, protestat masive detyruan qeverinë të braktiste një projektligj që do të kërkonte që çdo organizatë joqeveritare që merrte para nga jashtë të regjistrohej si “agjente e ndikimit të huaj”.

Kundërshtarët thanë se projektligji ishte modeluar sipas atij të paraqitur në Rusi në vitin 2012 për të shtypur disidencën dhe e quajtën atë një hap drejt autoritarizmit. Protestat u përballën me policinë që përdori topa uji dhe gaz lotsjellës mbi të pranishmit.

Të dielën, demonstruesit jashtë ndërtesës së parlamentit në kryeqytetin Tbilisi valëvitën flamujt e Gjeorgjisë, Ukrainës dhe Bashkimit Evropian dhe mbanin një pankartë të madhe ku shkruhej: “Për një të ardhme evropiane”.

Opinioni publik në Gjeorgji është kryesisht pro-BE dhe qeveria thotë se mbetet e përkushtuar ndaj përpjekjes së vendit për t’u bashkuar me bllokun, por kundërshtarët thonë se veprimet e tij po dëmtojnë shanset e Gjeorgjisë për të fituar anëtarësimin.

Gjeorgjia aplikoi për anëtarësim në BE së bashku me Ukrainën dhe Moldavinë disa ditë pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022.

Në qershor, BE emëroi zyrtarisht Ukrainën dhe Moldavinë si shtete anëtare kandidate, por tha se Gjeorgjia duhet të zbatojë një sërë reformash politike dhe gjyqësore përpara se t’i jepet statusi.

 

Related posts

Siri, të paktën 968 persona humbën jetën nga tërmeti

admin

Peru, rritet në 23 numri i të vdekurve në protestat e dhunshme

admin

Turqit duke patrulluar malëve të Kosovës

wpuser