RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ministri i Jashtëm britanik: Armët nga Irani kërcënojnë gjithë rajonin

ministri-i-jashtem-britanik:-armet-nga-irani-kercenojne-gjithe-rajonin

“Armët nga Irani kërcënojnë gjithë rajonin”, tha ministri i Jashtëm i Britanisë së Madhe, James Cleverly.

Ai akuzoi Iranin për “përhapje të gjakderdhjes” dhe u zotua se do të punojë me aleatët për t’iu kundërvënë Teheranit.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë e kanë akuzuar Iranin se ka furnizuar Rusinë me dronë, që sipas tyre, Moska i ka përdorur javët e fundit për të kryer sulme në Ukrainë.

“Ky regjim i ka shitur Rusisë dronë që po vrasin civilë në Ukrainë”, tha ai më 19 nëntor.
Në fillim të javës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur sanksione ndaj një rrjeti subjektesh dhe individësh që ishin të përfshirë në furnizimin e Rusisë me teknologji ushtarake, të cilat përdoren në luftën e saj kundër Ukrainës.

Më 5 nëntor, Irani e ka pranuar për herë të parë se i ka dhuruar dronë Rusisë, mirëpo ka insistuar që ky transferim është bërë para se të niste lufta e Rusisë në Ukrainë.

Me këta dronë iranianë, Rusia ka sulmuar tash e disa javë qytetet ukrainase.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e konsideron luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre. /rel

Related posts

OKB: Rusia porosit qindra dronë dhe raketa nga Irani

admin

Presidenti i Lituanisë shpreh shqetësimin për trupat Wagner në Bjellorusi

rezart morina

Anija e parë me flamur të huaj mbërrin në Ukrainë që nga shkurti, në pritje të ngarkesës me grurë

admin