RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ministri i Jashtëm suedez Billstrom dënon organizatën terroriste PKK

ministri-i-jashtem-suedez-billstrom-denon-organizaten-terroriste-pkk

Ministri i Jashtëm i Suedisë, Tobias Billstrom tha se vendi i tij “dënon të gjitha organizatat terroriste, përfshirë PKK-në”, raporton Anadolu.

Billstrom foli në një konferencë për media në Paris së bashku me ministren e Jashtme franceze, Catherine Colonna.

Ministri i Jashtëm suedez tha se me ligjin e ri kundër terrorizmit, i cili hyri në fuqi më 1 qershor, Suedia përmbushi pjesën e fundit të angazhimit të saj sipas memorandumit trepalësh të qershorit 2022 të nënshkruar në Madrid për të adresuar shqetësimet e sigurisë së Ankarasë në lidhje me terrorizmin.

Ai vuri në dukje se qëllimi i Stokholmit është i njëjtë me atë të Ankarasë, që është lufta kundër terrorizmit.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje të një gazetari të Anadolu se çfarë ka bërë qeveria e tij në luftën kundër PKK-së, ai përsëriti se “Stokholmi ka përmbushur detyrimet e tij dhe se bashkëpunimi midis policisë suedeze dhe turke është përmirësuar ndjeshëm”.

“Qëndrimi i Suedisë për PKK-në është shumë i qartë. Prandaj ne donim të përmbushnim gjithçka që ishte shkruar dhe vendosëm në memorandum të bëhemi anëtare e NATO-s”, tha Billstrom.

Finlanda dhe Suedia aplikuan për anëtarësim në NATO menjëherë pasi Rusia nisi luftën në Ukrainë në shkurt 2022.

Megjithëse, Turqia ka miratuar anëtarësimin e Finlandës në NATO, ajo pret që Suedia të pajtohet me një memorandum trepalësh të nënshkruar qershorin e kaluar në Madrid për të trajtuar shqetësimet e sigurisë së Ankarasë lidhur me terrorizmin.

Suedia miratoi një ligj kundër terrorizmit në nëntor, duke shpresuar se Ankaraja do të miratojë kandidaturën e Stokholmit për t’u bashkuar me NATO-n. Ligji i ri, i cili hyri në fuqi më 1 qershor, lejon autoritetet të ndjekin penalisht individët që mbështesin grupet terroriste.

Disa ministra të Jashtëm shpresojnë se Turqia do të miratojë kandidaturën e Suedisë përpara samitit të NATO-s muajin e ardhshëm.

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan ka thënë se Suedia duhet të bëjë pjesën e saj në luftën kundër organizatave terroriste nëse pret që Turqia të përgjigjet në pritshmëritë e Suedisë për anëtarësim në NATO.

Related posts

Dheu kaplon autostradën në Brazil, lë të vdekur e të zhdukur

admin

Qindra hebrenj radikalë hynë me forcë në Al-Aksa

admin

Turqia dënon aktin që shënjestron presidentin Erdoğan afër ambasadës në Stokholm

rezart morina