RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Ministri turk i Mbrojtjes priti në takim shefin e NATO-s

ministri-turk-i-mbrojtjes-priti-ne-takim-shefin-e-nato-s

Ministri i Mbrojtjes së Turqisë, Hulusi Akar zhvilloi takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, raporton Anadolu Agency (AA).

Ministri Akar dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, pas një vizite në Monumentin e Dëshmorëve dhe gadishullin historik të Gelibolu-s në Çanakkale, zhvilluan një takim.

Sipas informacioneve, në takim janë trajtuar çështjet si mbrojtja dhe siguria rajonale si dhe çështjet e lidhura me NATO-s ndërsa Akar ka shprehur pikëpamjet e Turqisë.

Ministri Akar tha se Turqia do të vazhdojë të përmbushë përgjegjësitë e saj në NATO, siç ka bërë deri tani.

Stoltenberg theksoi se Turqia është aleat i rëndësishëm në NATO dhe falënderoi atë për shkak të rolit aktiv në rihapjen e korridorit të drithit.

Related posts

Policia angazhon personel shtesë në pikat kufitare Kosovë – Serbi

rezart morina

GJND do të vendosë këtë javë për rastin e gjenocidit kundër Izraelit

rezart morina

Gaza, për shkak të sulmeve izraelite nuk mund të varrosen një numër i madh trupash para spitalit Al-Shifa

admin