RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ministria e Jashtme turke dënoi grisjen e Kuranit nga kolonët izraelitë

ministria-e-jashtme-turke-denoi-grisjen-e-kuranit-nga-kolonet-izraelite

Ministria e Jashtme turke dënoi të enjten grisjen e librit të shenjtë musliman, Kuranit, nga kolonët izraelitë që vandalizuan një xhami në qytetin Urif në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Në një deklaratë, ministria shprehu shqetësimin në lidhje me tensionet e përtëritura në rajon ditët e fundit.

“Ne dënojmë sulmin e kryer nga një grup kolonësh hebrenj ndaj librit tonë të shenjtë, Kuranit, duke hyrë në një xhami në qytetin Urif, që ndodhet në territoret palestineze nën pushtimin izraelit”, thuhet në deklaratë.

“Ne presim që autorët e këtij krimi të papranueshëm të urrejtjes të sillen para drejtësisë sa më shpejt të jetë e mundur”, thuhet në deklaratë.

Ministria dënoi gjithashtu ashpër sulmet e kryera nga grupet e kolonëve në pjesë të ndryshme të Bregut Perëndimor dhe vrasjen e një civili palestinez nga forcat izraelite.

Ai gjithashtu vuri në dukje se Izraeli ka detyrimin sipas ligjit ndërkombëtar për të parandaluar të gjitha sulmet ndaj popullatës lokale palestineze, vendeve të adhurimit, banesave dhe pronës së tyre, si dhe të parandalojë krimet e urrejtjes, përfshirë ato të motivuara nga urrejtja ndaj Islamit.

Tensionet janë rritur në të gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar në muajt e fundit mes bastisjeve të përsëritura izraelite në qytetet palestineze.

Gati 180 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite që nga fillimi i këtij viti, sipas Ministrisë së Shëndetësisë. Të paktën 25 izraelitë janë vrarë gjithashtu në sulme të veçanta gjatë së njëjtës periudhë.

Vlerësimet tregojnë se rreth 700,000 kolonë jetojnë në 164 vendbanime dhe 116 kampe në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Sipas ligjit ndërkombëtar, të gjitha vendbanimet hebraike në territoret e pushtuara konsiderohen të paligjshme. /mesazhi

Related posts

Putin: I hapur për dialog me këdo që kërkon paqe

rezart morina

Publikohen nëntë pikat e planit franko-gjerman

admin

Edhe Britania bën thirrje për lirimin e menjëhershëm të tre policëve kosovarë të kidnapuar

rezart morina