RTV AHIRETI
FeaturedLajmeLajmetRajon dhe Botë

Mali i Zi nënshkruan marrëveshje me Kishën Serbe

mali-i-zi-nenshkruan-marreveshje-me-kishen-serbe

Kryeministri i Mali të Zi, Dritan Abazoviq, konfirmoi të mërkurën se është nënshkruar Marrëveshja Themelore ndërmjet Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe, e cila parasheh rregullimin e marrëdhënieve në mes të Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe me bazë në Beograd.

Qeveria e Malit të Zi kishte miratuar më 8 korrik Marrëveshjen Themelore.

Versioni aktual i Marrëveshjes Themelore për marrëdhëniet ndërmjet shtetit të Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe përmban kryesisht obligimet e shtetit dhe institucioneve ndaj kësaj bashkësie fetare.

Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi i mundësohet eksterritorialiteti i objekteve fetare, hapet mundësia mësimit fetar në shkollat publike, i njihet subjektiviteti për gjashtë shekuj më i gjatë se sa që Kisha Ortodokse Serbe ka në Serbi, i jep asaj kompetenca publike-juridike dhe në disa fusha ia mundëson statusin ligjor të barabartë me institucionet shtetërore.

Marrëveshja ka nxitur partinë opozitare Fronti Demokratik – që mbështet nënshkrimin e marrëveshjes – të kërkojë po ashtu dorëheqjen e Abazoviqit. Por, kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka thënë se nuk do të japë dorëheqje.

Related posts

Inteligjenca artificiale, BE dhe SHBA lëshojnë një kod të përbashkët sjelljeje

rezart morina

Agjencia turke e fatkeqësive nis operacionet e kërkim-shpëtimit në Libi pas përmbytjeve

rezart morina

Kurti kërkon rritje të numrit të ushtarëve të KFOR-it

admin