RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Miratohet Projektligji për Byronë Shtetërore për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme

miratohet-projektligji-per-byrone-shteterore-per-konfiskimin-e-pasurise-se-pajustifikueshme

Është miratuar në lexim të dytë Projektligji për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme.

Miratimi i këtij projektligji së bashku me 33 amendamente shtesë, u bë në seancën e së enjtes në Kuvendin e Kosovës. 66 deputetë votuan për, asnjë kundër dhe asnjë nuk abstenoi.

Përveç deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje, mbështetje i dhanë edhe deputetët opozitarë të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ndërkaq, Partia Demokratike e Kosovës paralajmëroi se të njëjtin do të dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese.

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, tha se qëllimi i projektligjit nuk është që të goditet ndonjë zyrtar publik, por vetëm pasuria e pajustifikueshme e cilido prej tyre.

“Nuk është qëllimi që të goditet një zyrtar, por qëllimi është që të luftohet pasuria e pajustifikueshme e kujtdo qoftë zyrtari”, tha ajo.

Ndryshe, deputetët votuan edhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe zhvendosjen e vijave llogaridhënëse të agjencive ekzekutive.

Related posts

Arabia Saudite synon ta bëjë Mekën dhe Medinën “qendër të aktiviteteve të ekonomisë islame”

admin

Osmani merr ftesë për ta vizituar Izraelin

rezart morina

“Japonia po përballet me mjedisin më serioz të sigurisë”

rezart morina