RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mitsotakis betohet si kryeministër i Greqisë

mitsotakis-betohet-si-kryeminister-i-greqise

Kreu i Partisë Demokracia e Re, Kiryakos Mitsotakis u betua si kryeministër i Greqisë, transmeton Anadolu.

Mitsotakis, i cili u betua në prani të presidentes, Katerina Sakelaropulu, u bë sërish kryeministër pas një pauze njëmujore.

Gruaja, fëmijët, vëllezërit dhe motrat e Mitsotakis-it, përfshirë ish-ministren e Jashtme Dora Bakojanis, morën pjesë në ceremoninë e betimit të mbajtur në Presidencë.

Mitsotakis, i cili u bë kryeministër pas ceremonisë, mori detyrën nga kryeministri i qeverisë së përkohshme, Yannis Sarmas.

Kabineti i ri pritet të shpallet në orën 17:00 sipas kohës lokale.

Në zgjedhjet e djeshme parlamentare, Demokracia e Re e udhëhequr nga Mitsotakis mori 40.55 për qind të votave, gjegjësisht 158 deputetë në Parlamentin prej 300 vendesh.

Related posts

Dëshmitari i njëzetë në gjykimin kundër Thaçit dhe të tjerëve flet për një familjar të zhdukur

admin

Scholz: Anëtarësimi i vendeve ballkanike në BE në interesin e Gjermanisë dhe Evropës

admin

Stoltenberg: Turqia është një aleat i rëndësishëm i NATO-s

admin