RTV AHIRETI
Shëndetësi

Si rrezikohen njerëzit nga salmonela

si-rrezikohen-njerezit-nga-salmonela

Tuna e cila përdoret në SHBA për sushi, po del të jetë shqetësuese për frikën e Salmonelës.

Tetëmbëdhjetë njerëz kanë përfunduar të sëmurë në shtatë shtete këtë vit pas marrjes së peshkut të papërpunuar, të gjitha të siguruar nga Jensen Tuna, në restorante dhe supermarkete.

Në një paralajmërim të lëshuar të martën, zyrtarët federalë të shëndetësisë thanë se shtetet e prekura ishin: Connecticut, Ioëa, Illinois, Minesota, Dakota e Veriut, Nju Jorku dhe Uashingtoni – por paralajmëruan se mund të ketë edhe të tjera.

Të gjithë peshqit ishin importuar nga një ofrues Vietnamese, JK Fish.

Deri tani nuk janë raportuar vdekje, por shtatë persona janë shtruar në spital, thuhet në një deklaratë të Administratës së Ushqimit dhe Medikamenteve në SHBA (FDA).

Related posts

Studimi: Konsumimi i 12 kumbullave në ditë për dy muaj trajton një nga problemet më të përhapura

admin

Studimi: Problemet me gjumin rrisin rrezikun e goditjes në tru

rezart morina

Fruthi po përhapet nga mosvaksinimi/ Është shkelur ligji me pranimin në shkolla pa certifikatë vaksinimi

rezart morina