RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mitsotakis: Vigjilencë absolute për shkak të valës së re të të nxehtit

mitsotakis:-vigjilence-absolute-per-shkak-te-vales-se-re-te-te-nxehtit

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis bëri thirrje sot për vigjilencë absolute përballë një vale të re të nxehti që po godet Greqinë, me temperatura të cilat duhet të arrijnë nga 44°C deri në 45°C këtë fundjavë.

“Ne kemi nevojë për vigjilencë absolute (…) sepse kohët e vështira nuk kanë mbaruar”, paralajmëroi kreu i qeverisë që vizitoi Ministrinë greke të Mjedisit.

“Ne po përballemi me një valë të re të nxehti dhe një forcim të mundshëm të erërave, që kanë shkaktuar disa zjarre të dhunshme rreth Athinës që nga e hëna. /atsh

Related posts

Ukraina godet me raketa urat lidhëse midis Krimesë dhe Khersonit

rezart morina

Marokenët protestuan kundër bastisjes së Izraelit në Mesxhid al-Aksa

admin

Lirohen kosovarët që u ndaluan në kufirin Kroaci-Serbi

admin