RTV AHIRETI
Shëndetësi

Mos i mbështillni asnjëherë ushqimet e mbetura me letër alumini

mos-i-mbeshtillni-asnjehere-ushqimet-e-mbetura-me-leter-alumini

Letra e aluminit është një nga aksesorët thelbësorë në kuzhinën e një amvise. Megjithatë, a jeni i sigurt që po e përdorni atë në mënyrën e duhur? Nëse jeni nga ata njerëz që ushqimet e mbetura i mbështillni me letër alumini për t’i ruajtur në frigorifer, atëherë me siguri duhet të ndryshoni këtë zakon.

Pse? Kur e lëmë një ushqim të nxehtë në temperaturë ambienti për më shumë se dy orë, dalëngadalë krijohen disa baktere, të cilat janë shkaktarë të sëmundjeve të rënda. Megjithatë, e njëjta gjë mund të ndodhë nëse ushqimin e mbulojmë me letër alumini, pasi nuk e mbyll hermetikisht dhe bakteret qarkullojnë lirshëm brenda tij.

Si t’i ruajmë ushqimet siç duhet

Që ushqimi ynë të jetë i qëndrueshëm dhe të mos jetë i rrezikshëm për shëndetin, duhet ta ruajmë siç duhet, në enë plastike që mbyllen hermetikisht. Dhe sigurisht këtë proces duhet ta bëjmë jo më shumë se 2 orë pasi të jetë përgatitur për të mos lejuar që bakteret të fillojnë të rriten!

Related posts

Ushqimet dhe pijet që nuk duhet t’i konsumoni kur udhëtoni, sipas ekspertëve

admin

Jeni me antibiotikë? Konsumoni urgjentisht këto ushqime që të mos prishet ekuilibri mikrobik i zorrëve

rezart morina

Dieta me ujë të ngrohtë, arsyet e shëndetshme pse duhet ta nisni ditën me të

rezart morina