RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

MPB: Gjithçka gati për regjistrimin e veturave me targa RKS

mpb:-gjithcka-gati-per-regjistrimin-e-veturave-me-targa-rks

Gjithçka është gati për fillimin e kthimit të veturave me targa ilegale në targa RKS, ka thënë Ministria e Punëve të Brendshme të premten nga një takim që ministri Xhelal Sveçla ka pasur me koordinatorët e Qendrave të Automjeteve.

Më 1 gusht nis afati i fundit shtesë që qytetarët në veri të kthejnë targat e tyre në RKS. Në qershor, Qeveria vendosi t’ua japë dy muaj afat qytetarëve që të largojnë targat ilegale. Në veri deri tash ka pasur disa reagime kundër vendimit, ndërsa nuk kanë munguar as deklarata të krerëve të Serbisë.

Sipas njoftimit të MPB-së të premten, “Sveçla ofroi mbështetjen e plotë të tij dhe të Qeverisë, më qëllim të realizimit të këtij objektivi, që është në të mirë të të gjithë qytetarëve, sepse përmirëson sigurinë në trafik, ulë numrin e veturave pa regjistrim dhe përmirëson sigurinë në përgjithësi”.

Afati për kthim të tabelave në RKS zgjat deri më 30 shtator. Në këtë periudhë janë ofruar lehtësira në procesin e kthimit targa RKS.

Related posts

FES propozon një Draft-statut për Asociacionin, ai duhet të krijohet në bazë të Kushtetutës së Kosovës (Dokument)

admin

Fillon protesta e OVL-UÇK-së

admin

Gjermania, Franca dhe Polonia kërkojnë progres për liberalizimin e vizave për Kosovën

admin