RTV AHIRETI
Shëndetësi

Mund të jetë fatale! Kardiologu tregon gabimin që bëni çdo ditë kur pini ujë

mund-te-jete-fatale!-kardiologu-tregon-gabimin-qe-beni-cdo-dite-kur-pini-uje

Edhe uji mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin tonë, madje mund të rezultojë fatal. Si lidhet pirja e ujit me shëndetin e zemrës?

Sa prej jush e dinë që nuk duhet të pimë asgjë para se të shkojmë në shtrat, sepse duhet të zgjohemi gjatë natës?

Përgjigjja nga mjeku kardiolog:

“Graviteti e mban ujin në pjesën e poshtme të trupit kur jeni në këmbë. Kur shtriheni dhe pjesa e poshtme e trupit është në të njëjtin nivel me veshkat, atëherë veshkat e largojnë ujin, sepse është më e lehtë.

Pirja e ujit në një kohë të caktuar të 24 orëve maksimizon efektivitetin e tij në trup!

2 gota ujë pas zgjimit – ndihmon në aktivizimin e organeve të brendshme

1 gotë ujë 30 minuta para vaktit – ndihmon tretjen

1 gotë ujë para larjes – ndihmon në uljen e presionit të gjakut

1 gotë ujë para se të shkoni në shtrat – shmang goditjen në tru ose atakun në zemër

Një kardiolog tha se pirja e ujit para gjumit parandalon ngërçet në këmbë! Këmbët kanë nevojë për hidratim kur marrin ngërçe! Shumica e sulmeve në zemër ndodhin gjatë ditës, përgjithësisht midis orës 6 të mëngjesit dhe mesditës.

Të kesh një episod gjatë natës, kur zemra mund të pushojë, do të thotë se diçka e pazakontë ka ndodhur. Ka simptoma të tjera të sulmit në zemër përveç dhimbjes së krahut të majtë.

Të gjithë duhet të dinë gjithashtu simptomat e një dhimbjeje të fortë në mjekër, si dhe të përziera dhe djersitje të bollshme. Megjithatë, këto simptoma mund të shfaqen edhe më rrallë.

Related posts

Zgjoheni në mëngjes me dhimbje barku? Gjeni këtu shkakun e këtij shqetësimi

rezart morina

Si të ulni nivelin e sheqerit në gjak përmes ushqimeve

admin

Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

rezart morina