RTV AHIRETI
Shëndetësi

Mungesa e zinkut, shenjat që shfaq organizmi

mungesa-e-zinkut,-shenjat-qe-shfaq-organizmi

Zinku nuk është vetëm një mbrojtës shtesë nga dielli. Ai është një element i rëndësishëm i dietës tuaj, i nevojshëm për formimin si duhet të qelizave dhe funksionimin e sistemit imunitar.

Mungesa e zinkut në trup është e vështirë të zbulohet, megjithatë janë disa simptoma që duhet t’u kushtoni vëmendje:

Keni një sëmundje kronike

Hulumtues të ndryshëm shkencor e kanë lidhur mungesën e zinkut me sëmundje të shumta kronike, duke qenë se ky mineral luan një rol të rëndësishëm në funksionin e sistemit imunitar dhe rritjen e qelizave të shëndetshme. Mungesa e zinkut është lidhur më sëmundje si diabet, probleme me kujtesën, arteroskleroza, çrregullime neurologjike, sëmundje autoimune, sëmundje degjenerative të lidhur me moshën dhe sëmundja Wilson.

Mungesa e zinkut, nga ana tjetër, mund të rrisë stresin oksidativ dhe inflamacionin, të cilët kanë një lidhje të fortë me sëmundjet kronike.

Prekeni shpejt nga infeksionet

Ashtu siç thamë zinku është shumë i rëndësishëm për shëndetin imunitar. Pa zink ju nuk mund të keni një sistem imunitar të shëndetshëm. Dhe pa një sistem të shëndetshëm imunitar, ju jeni më të prekshëm nga infeksionet, si virale ashtu edhe bakteriale.

Ju bien flokët

Flokë të hollë? Duhet të kontrolloni nivelet e zinkut. Mungesa e zinkut është një nga shkaktarët e rënies së flokëve. Por, mos u nxitoni. Nëse nuk i keni simptomat e tjera, rënia e flokut mudn të nodhë për një arsye tjetër.

Nuk ju shijon ushqimi

Përveç funksionit imunitar dhe rritjes së qelizave, zinku është gjithashtu i rëndësishëm për shqisën e nuhatjes dhe të shijimit të ushqimit. Prandaj, mos u habisni nëse mungesa e zinkut bën që ushqimet të shijojnë…ndryshe.

Keni probleme me dëgjimin

Zinku mund të ngatërrohet me shqisa të tjera. Gjatë një studimi të kryer tek 100 pacientë, disa prej të cilëve kishin probleme me dëgjimin dhe disa jo, hulumtuesit shkencorë zbuluan se rreth 12% kishin nivele të ulëta të zinkut, dhe pikërisht këta kishin edhe probleme me dëgjimin. Gjatë një studimi tjetër, pacientët që kishin probleme me dëgjimin morën suplemente të zinkut. Në fund të studimit u vu re një përmirësim i shqisës së dëgjimit tek këta persona.

Sipas shkencëtarëve, kjo ndodh për shkak të efekteve antioksiduese dhe anti-inflamatore të rinkut, i cili ul stresin oksidativ në pjesën e brendshme të veshit.

Nuk po rriteni mjaftueshëm

Mungesa e zinkut është më e dukshme tek fëmijët. Ky mineral është shumë i rëndësishëm për fëmijët për shkak të rolit të tij në rritjet e qelizave. Prandaj zinku duhet të jetë një nga lëndët ushqyese që dueht të përfshihet patjetër në gatimet për fëmijët.

Related posts

Zakonet që shkatërrojnë shanset tuaja për të humbur peshë

rezart morina

Bananet të pasura me fibra, ndihmojnë tretjen

admin

Simptomat që tregojnë se kemi nevojë për vitaminën D

admin