RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

NATO: Lufta në Ukrainë do të përfundojë në tryezën e bisedimeve

nato:-lufta-ne-ukraine-do-te-perfundoje-ne-tryezen-e-bisedimeve

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se lufta në Ukrainë “me shumë gjasa do të përfundojë në tryezën e bisedimeve”.

“Ne do ta mbështesim Ukrainën për aq kohë sa të duhet. Ne do të mbështesim Ukrainën që të mbizotërojë si një shtet i pavarur sovran në Evropë dhe më pas kjo luftë ka shumë të ngjarë të përfundojë në tryezën e bisedimeve. Dhe rezultati i kësaj do të varet tërësisht nga forca në fushën e betejës, kjo është arsyeja pse ne i mbështesim ata”, tha ai për Sky News, transmeton Klankosova.tv.

Derisa ka uruar Ukrainën, në 31-vjetorin e pavarësisë.

Ai, përmes një postimi në twitter, ka thënë se NATO e ka mbështetur Ukrainën që nga pavarësia e saj dhe se ajo do ta fitojë.

“Në ditën e pavarësisë së Ukrainës, unë i bëj homazhe grave dhe burrave të guximshëm ukrainas që luftojnë për lirinë dhe vendin e tyre. NATO e ka mbështetur Ukrainën që nga pavarësia e saj dhe ju mund të vazhdoni të mbështeteni në NATO për aq kohë sa të duhet. Ukraina do të fitojë!”, ka shrkuar Stoltenberg, transmeton Klankosova.tv.

Related posts

Hapen qendrat e votimit në Leposaviq

rezart morina

Përplasi një makinë dhe tentoi të largohet nga vendngjarja, por… pëson sërish aksident. Përfundon në spital shoferi në Prishtinë

admin

Osmani në takim me Lajçakun shpreh shqetësim për disa dispozita të draftstatutit të Asociacionit

rezart morina