RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Ndahen tetë milionë euro për 11 komuna të Kosovës

ndahen-tete-milione-euro-per-11-komuna-te-kosoves

Ministri i Administrimit dhe Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka njoftuar se kanë ndarë tetë milionë euro në 11 komuna të Kosovës.

Me ç’rast, Krasniqi ka shkruar se në kuadër të këtij bashkëfinancimi, janë paraparë projekte për rregullimin e shtratit të lumenjve, pastrimin e shtratit të lumit, ndërtimin e fushave sportive, rregullimin e ndriçimit publik dhe projekte të tjera të cilat kanë për qëllim përmirësimin e kushteve të jetesës.

“Me Kryetarët e Komunave përfituese nënshkruajtëm marrëveshjet në kuadër të Grantit të Performancës Komunale. Komunat përfituese janë Rahoveci, Obiliqi, Skënderaj, Suhareka, Kaçaniku, Shtimja, Malisheva, Dragashi, Ranillugu, Parteshi dhe Peja. Në kuadër të këtij bashkëfinancimi janë paraparë projekte për rregullimin e shtratit të lumenjëve, pastrimin e shtratit të lumit, ndërtimin e fushave sportive, rregullimin e ndriçimit publik dhe projekte të tjera të cilat kanë për qëllim përmirësimin e kushteve të jetesës për qytetarët dhe rritjen e zhvillimit ekonomik lokal”, thuhet në postimin e Krasniqit.

Po ashtu, ministri ka bërë të ditur se projektet në komunat përfituese janë bashkëfinancim i MAPL-së, donatorëve dhe komunave në vlerë mbi 8 milionë euro.

Related posts

Pakistan, Anwarul Haq Kakar emërohet kryeministër i qeverisë së përkohshme

rezart morina

Rusia po ofron shumë para për vullnetarët e luftës në Ukrainë

admin

Pahor në Forumin e Bledit: I bëj thirrje BE-së ti jap statusin e kandidatit BeH-së deri në fund të vitit

admin