RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ndiheni të lodhur në mëngjes? Shmangni zvarritjen e ditës me këto 5 ushqime

ndiheni-te-lodhur-ne-mengjes?-shmangni-zvarritjen-e-dites-me-keto-5-ushqime

Ushqimet natyrale dhe të shëndetshme mund të na japin nxitjen e shpejtë që na nevojitet për të qenë të gjallë dhe energjikë. Trupi juaj është i mbushur me lëndë ushqyese nga frutat dhe perimet e freskëta të stinës, të cilat janë të larta në vitamina dhe minerale, duke ju mbajtur të ngopur gjatë gjithë ditës. Prandaj, shtimi i ushqimeve të duhura në dietën tuaj mund të përmirësojë ndjeshëm nivelet tuaja të energjisë dhe t’ju ndihmojë të parandaloni lodhjen gjatë ditës.

5 ushqime që rrisin energjinë për të mposhtur lodhjen e mëngjesit:

Bananet:

Bananet janë një burim i shkëlqyer i vitaminës B6, e cila është e nevojshme për shndërrimin e ushqimit në energji. Vitamina B6 përdoret nga trupi juaj për të tretur ushqimin dhe për të krijuar energji. Magnezi është një tjetër mineral që gjendet në banane që mbështet prodhimin e energjisë. Bananet nuk kanë nevojë të gatuhen sepse janë të ëmbla dhe të thjeshta për t’u tretur. Llojet e tjera të bananeve duhet të zihen, skuqen ose piqen para se të hahen.

Kuinoa:

Kuinoa është teknikisht një farë që i përket së njëjtës familje si panxhari, drithi dhe spinaqi, megjithëse shpesh luan një rol të ngjashëm me atë të drithërave në vakte. Është një burim i rëndësishëm bimor i të nëntë aminoacideve të nevojshme dhe është i pasur me proteina. Kuinoa është një karbohidrat kompleks që ka një sasi të konsiderueshme të fibrave dietike. Karbohidratet komplekse shpërbëhen ngadalë nga trupi, duke siguruar çlirim të qëndrueshëm dhe të qëndrueshëm të energjisë. Kuinoa ka një përqendrim të lartë të fitonutrientëve anti-inflamatorë, duke e bërë atë potencialisht të mirë për shëndetin e njeriut në drejtim të parandalimit dhe trajtimit të sëmundjeve.

Jogurt:

Proteina, kalciumi, vitaminat, kulturat e gjalla ose probiotikët, të cilët mund të përmirësojnë florën e zorrëve, mund të gjenden të gjitha në përqendrime të larta në kos. Këto mund të mbrojnë dhëmbët dhe kockat dhe të mbrojnë nga problemet e stomakut. Në një plan për të humbur peshë, jogurti me pak yndyrë mund të jetë një burim i dobishëm proteinash. Sistemi imunitar mund të forcohet nga probiotikët. Kosi përmban mikroorganizma probiotikë që mbështesin tretjen dhe një mjedis të shëndetshëm të zorrëve

Farat Chia:

Quercetin, një antioksidant që gjendet në farat chia, mund të ulë mundësinë për të marrë një sërë sëmundjesh, duke përfshirë sëmundjet e zemrës. Si rezultat i përmbajtjes së lartë të fibrave të farave, ju mund të jeni në gjendje të ulni presionin e gjakut dhe, në këtë mënyrë, të minimizoni mundësinë për të marrë sëmundje të zemrës. Nivelet e fibrave në farat chia janë të larta. Farat Chia janë një burim i mrekullueshëm energjie afatgjatë për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të karbohidrateve, yndyrave të shëndetshme dhe fibrave mbushëse.

Tërshëra:

Kokrrat e tjera të drithërave nuk kanë antioksidantë të njohur si avenantramide që janë të bollshme në tërshërë. Këta antioksidantë përmirësojnë shëndetin e zemrës duke ulur inflamacionin dhe duke relaksuar enët e gjakut. Disa fibra të tretshme të tërshërës mund të parandalojnë rritjen e sheqerit në gjak pas ushqimit. Tërshëra e prerë nga çeliku me kokërr të plotë është e pasur me fibra dietike, të tretshme dhe të patretshme, karbohidrate komplekse dhe fibra. Fibrat shtyjnë tretjen, duke zgjatur çlirimin e energjisë dhe duke minimizuar sasinë e energjisë.

Related posts

Çfarë ndodh nëse mbani për një kohë të gjatë urinën tuaj?

admin

​Cila është vlera normale e sheqerit në gjak, sipas moshës

admin

Simptomat e mundshme të mungesës së vitaminës B12

admin