RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

“Ne duam të ndihmojmë”, turqit nxitojnë për të ndihmuar të mbijetuarit nga tërmeti

“ne-duam-te-ndihmojme”,-turqit-nxitojne-per-te-ndihmuar-te-mbijetuarit-nga-termeti

Me temperatura nën zero, linja e viktimave të tërmetit që presin për zierje dhe supa të nxehta, shtrihet në errësirë në qytetin turk të Gaziantepit.

Ajde Gunes është një prej tyre, mirënjohëse ndaj restoranteve që po ushqejnë ushtrinë e të pastrehëve në kryeqytetin e gastronomisë në Turqi.

Radhët janë të mëdha, por restorantet kanë bërë shumë thotë Gunes.

Restorantet janë mes dhjetëra mijëra njerëzve që punojnë shumë për të ndihmuar familjet në çfarëdo mënyre që munden në të gjithë vendin pas tërmetit 7.8 ballë të së hënës që goditi Turqinë dhe Sirinë.

Related posts

UNESCO: Deri në fund të shekullit rrezikojnë të zhduken 3000 gjuhë

admin

Burri nga India ecën më shumë se 8500 km për të kryer Haxhin

admin

Kurtit i kërkohet të mos heqë dorë nga vendimet për targat dhe dokumentet

admin