RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“Ne po e bëjmë këtë për Zotin”: varrmihësit vullnetar sirian

“ne-po-e-bejme-kete-per-zotin”:-varrmihesit-vullnetar-sirian

Qindra varrmihës vullnetarë kanë punuar në varrezën në Jandaris në Sirinë veriperëndimore të kontrolluar nga opozita.

Ata kanë kërkuar të mbushin boshllëkun pasi pak mbështetje arriti në enklavë pas tërmeteve të javës së kaluar.

“Unë jetoj në kampet në Aazaz, unë dhe familja ime jemi të zhvendosur,” i tha Al Jazeera një vullnetar, 21-vjeçari Jihad Ahmed al-Ibrahimi. “Dëgjuam se dëmi më i madh ishte në Jandaris, kështu që unë dhe rreth 30 apo 40 burra të tjerë dalim këtu çdo mëngjes për të dalë vullnetarë dhe për të ndihmuar njerëzit këtu që të varrosin të vdekurit e tyre këtu në këtë varrezë.

“Ne varrosim trupat dhe kryejmë lutjet e xhenazes për të vdekurit,” shtoi ai. “Ne nuk jemi këtu për t’u paguar apo diçka tjetër, ne po e bëjmë këtë për Zotin”.

Related posts

Dhjetëra fluturime anulohen në ditën e tretë të grevës në aeroportin e Parisit

admin

Komshiq: BeH gjen një mik të sinqertë te presidenti Erdoğan dhe qeveria e Turqisë

admin

Vitin e ardhshëm në Britani mund të bankrotojnë 28 mijë kompani për shkak të kamatës së lartë

admin