RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Në takimin në Stamboll bien dakord për formimin e një qendre koordinimi për eksportet e drithërave ukrainase

ne-takimin-ne-stamboll-bien-dakord-per-formimin-e-nje-qendre-koordinimi-per-eksportet-e-dritherave-ukrainase

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, ka bërë të ditur se zyrtarët turq, ukrainas, rus, si dhe të Kombeve të Bashkuara (OKB) kanë ra dakord për të formuar një qendër koordinimi në Istanbul për eksportet e drithërave ukrainase, raporton Anadolu Agency (AA).

Pas takimit, ministri Akar tha se takimi 4-palësh në Istanbul ishte “pozitiv dhe konstruktiv”.

Ai tha se pjesëmarrësit gjetën gjuhën e përbashkët në lidhje me çështjet teknike, si siguria e lundrimit në rrugët e transportit, si dhe kontrollet e përbashkëta në hyrje dhe dalje të porteve.

Akar shtoi se përfaqësuesit e Ukrainës dhe Rusisë do të mblidhen në Türkiye javën e ardhshme për të shqyrtuar detajet e marrëveshjes dhe po ashtu për të nënshkruar dokumentet përkatëse, duke e bërë marrëveshjen zyrtare.

Related posts

Ekipi i fushatës së Trump mbledh 7.1 milionë dollarë që prej dorëzimit në burgun Fulton

admin

Kurti dhe Bislimi nisen drejt Brukselit – nesër takimi i radhës me Vuçiqin

rezart morina

Kalifornia me pagë të re minimale/ 20 dollarë në orë për punonjësit e industrisë së ushqimit të çastit

admin