RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Nën masa të shtuara sigurie, ministri Sveçla viziton vendin ku është vrarë Enver Zymberi

nen-masa-te-shtuara-sigurie,-ministri-svecla-viziton-vendin-ku-eshte-vrare-enver-zymberi

“Historia e shtetndërtimit tonë mbanë emrin e Enver Zymberit, si dëshmor në përpjekjet për shtrirjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të vendit tonë”.

Kështu ka thënë ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla, në 11 vjetorin e vrasjes së policit Enver Zymberi.

Sveçla ka shkuar tek vendi ku është vrarë Zymberi dhe ka vendosur aty një buqët me lule si shenj nderimi për të.

Ai bëri thirrje për zbardhjen e rastit të vrasjes së Zymberit, i cili u vra në detyrë.

“Të gjithë ne, Policia e Kosovës dhe kolegët e tij bartin kujtime e krenari për Enverin duke rikujtuar po ashtu të gjithë ne thirrjen për drejtësi për vrasjen e tij”, ka shkruar Sveçla në Facebook.

Në pamjet e publikuara shihen numër i shtuar i forcave policore si masë sigurie për ministrin Sveçla.

Të hënën e 25 korrikut janë bërë 12 vjet nga aksioni i 25 dhe 26 korrikut i Policisë së Kosovës në veri të vendit.

Aksioni për shtrirje të sovranitetit në atë pjesë të Kosovës, nuk kishte shkuar i gjithi sipas planit. Pas një sulmi me snajper, kishte mbetur i vdekur polici Enver Zymberi.

Megjithatë, ky aksion është vlerësuar si pikënisje e shtrirjes së sovranitetit në komunat veriore të Kosovës.

Related posts

Këtu është një përmbledhje e zhvillimeve të fundit në lidhje me Palestinën

rezart morina

Stuhi dëbore në Ballkan, dëmtohen rrjetet elektrike dhe bllokohet rrugë

admin

Rritet në mbi 15.200 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

admin