RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Plagosen 5 palestinezë në përleshjet me ushtrinë izraelite në Bregun Perëndimor

plagosen-5-palestineze-ne-perleshjet-me-ushtrine-izraelite-ne-bregun-perendimor

Forcat izraelite përdorën plumba gome dhe gaz lotsjellës në përleshjet me palestinezët përpara se të rrënonin shtëpitë

Të paktën 5 palestinezë u plagosën në përleshjet me ushtrinë izraelite e cila shkatërroi shtëpitë e dy të burgosurve palestinezë në Bregun Perëndimor të pushtuar të martën në veri, raporton Anadolu Agency (AA).

Të burgosurit palestinezë, Youssef Assi dhe Yahya Marei, u akuzuan nga autoritetet izraelite për të shtënat e 29 prillit, ku u vra një roje sigurie në vendbanimin Ariel.

Para rrënimit në qytetin Qarawat Bani Hassan në provincën Salfit, shpërthyen përleshjet midis forcave izraelite dhe banorëve.

Pesë civilë u plagosën nga plumbat e gomës dhe dhjetëra të tjerë pësuan nga predhat e gazit lotsjellës nga forcat izraelite.

Izraeli zakonisht shkatërron shtëpitë e palestinezëve që dyshohet se kanë kryer sulme. Organizatat e të drejtave të njeriut dënojnë veprime të tilla si “dënim kolektiv”. /aa

Related posts

FOTO/ Ja zyra e institucionit shtetëror ku u ekzekutua 21-vjeçarja në Ferizaj

admin

Ambasadori Hill: Kosova t’i bashkohet “Ballkanit të Hapur”

admin

Sot në Uzbekistan zhvillohen zgjedhjet presidenciale

rezart morina