RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Nëntë muaj pa qeveri, Iraku përballet me kaos

nente-muaj-pa-qeveri,-iraku-perballet-me-kaos

Më shumë se nëntë muaj pasi Iraku ka mbajtur zgjedhjet parlamentare të tetorit 2021, liderët politikë nuk kanë qenë në gjendje të formojnë një qeveri.

Kriza politike e vendit ka arritur në pikën e vlimit kur demonstruesit, kryesisht mbështetës të liderit shiit Muqtada al-Sadr, një prej njerëzve më të fuqishëm në vend, kanë sulmuar Parlamentin irakian të mërkurën për të protestuar kundër korrupsionit dhe një prej kandidatëve që kandidon për kryeministër, raporton “Al Jazeera”.

Al-Sadr kishte urdhëruar bllokun e tij parlamentar të jepte dorëheqjen masivisht në qershor pasi Parlamenti kishte dështuar të formonte një qeveri.

Iraku dekadave të fundit është përballur me stabilitet politik dhe ekonomik.

Related posts

Mbetet në fuqi masa arrest me burg për kryetarin zgjedhur të Bashkisë së Himarës

rezart morina

Qeveria miraton marrëveshjen me Bosnjën e Hercegovinën për lëvizje të lirë vetëm me letërnjoftime

admin

Erden Atiq i LVV-së shpall fitoren në Mitrovicë të Veriut

admin