RTV AHIRETI
Shëndetësi

Nëse hani këto ushqime, mushkonjat do t’ju rrinë larg

nese-hani-keto-ushqime,-mushkonjat-do-t’ju-rrine-larg

Përveç temperaturave shumë të larta, një shqetësim për të gjithë gjatë verës janë edhe mushkonjat. Por a e dini se nëse hani këto ushqime, mushkonjat do t’ju rrinë larg?

Qepë

Hudhra apo qepë, nuk ka rëndësi. Kur hani këtë ushqim çlirohet allicina, e cila largon mushkonjat. Ju mund t’i hani ato si pjesë e një vakti ose veçmas.

Uthull molle

Për ne është e padukshme, por aroma që merr trupi pas konsumimit të uthullës së mollës i largon mushkonjat. Një lugë në ditë rekomandohet si pjesë e një sallate apo vakti tjetër.

Thjerrëzat, fasulet, domatet

Këto tre ushqime janë në të njëjtin grup, sepse të treja përmbajnë tiaminë, e njohur më mirë si vitamina B1. Edhe pse mund të mos e vini re aq shumë, kjo vitaminë largon insektet në përgjithësi.

Ushqim i kripur

Kur hani ushqim të kripur, niveli i kripës në trup rritet dhe shpejt bëhet i padurueshëm për mushkonjat.

Related posts

Kurrë mos hani kastraveca dhe domate në të njëjtën sallatë

admin

A është i dëmshëm mjalti me ujë të nxehtë? Ja si është e vërteta

rezart morina

Përbërësit që duhet shtuar kafesë për tu shpejtuar metabolizmi

rezart morina