RTV AHIRETI
Shëndetësi

Nëse jeni konsumes të këtyre ilaçeve, mundohuni të shmangni sa më shumë diellin

nese-jeni-konsumes-te-ketyre-ilaceve,-mundohuni-te-shmangni-sa-me-shume-diellin

Më shumë se pesëdhjetë lloje ilaçesh dihet që mund të shkaktojnë interaksion në diell

Personat të cilët janë në terapi me antibiotikë do të duhej të shmangnin tërësisht rrezitjen.

Dihet që statusi hormonal ndikon në pigmentimin e lëkurës, prandaj gratë të cilat marrin kontracepsion hormonal apo janë në shërim hormonal duhet të ruhen posaçërisht nga dielli.

Terapia e tillë, si edhe disa ilaçe të cilat merren, si p.sh. për shkak të diabetit, sensibilizojnë lëkurën në rrezatime ultraviolete, andaj mund të ndodhin shfaqje të kruajtjes, njolla ngjyrë kafe, kurse lëkura në disa vende madje mund edhe të zbardhet, domethënë humbë tërësisht pigmentin.

Para se të ekspozoheni në diell, nuk është e dëshirueshme të përdorni mjete kozmetike siç janë dezodorantët, parfumet dhe grimi.

Materiet kimike të cilat janë pjesë e preparateve të tilla në kontakt me rrezet ultraviolete mund të shkaktojnë reaksion alergjik apo shfaqje të pigmentimit në lëkurë e cila është jashtëzakonisht e vështirë për t’u hequr.

Është e rëndësishme të jeni të informuar mirë se cilat ilaçe mund të shkaktojnë reagim ndaj diellit. Farmacisti juaj mund t’ju tregojë nëse ilaçi që ju është përshkruar është fotosensibilizues.

Marrja e një ilaçi të tillë me ekspozimin e njëkohshëm në diell mund të çojë në një reaksion fototoksik – kur ilaçi, i përmirësuar nga veprimi i diellit, aktivizohet dhe dëmton lëkurën, ose në një reaksion fotoalergjik – kur rrezet e diellit ndryshojnë strukturën e ilaçit, të cilin sistemi imunitar e njeh si një trup të huaj dhe shkakton një përgjigje alergjike të shoqëruar me inflamacion dhe ekzemë në lëkurë.

Është një rregull i zakonshëm që pacientët që marrin ilaçe duhet të jenë të kujdesshëm në ekspozimin ndaj diellit, ta marrin ilaçin gjatë natës në mënyrë që të përthithet gjatë natës ose të shmangin fare rrezet e diellit.

Më shumë se pesëdhjetë ilaçe dihet se ndërveprojnë me diellin. Midis tyre janë barnat antimikrobiale (ciprofloxacin, levofloxacin, doxycycline, një kombinim i sulfamethoxazole dhe trimethoprim), antihistamikët për trajtimin e alergjive (difenhidraminë), barnat për sëmundjet e zemrës (amiodarone, nifedipina, diltiazem, enalaprilemidemi), hidroklorotiazid), antihipertensivët (diltiazem, enalapril), statina (fluvastatin, pravastatin), antidepresivët (amitriptilinë), ilaçet anti-inflamatore jo-steroide (naproksen, piroksikam), hipoglikemikët (derivatet e sulfoniluresë – glibenklamide), ilaçet kundër akneve (izotretinoin)…

Përveç kësaj, vitaminat A, B6 dhe kantarioni gjithashtu mund të shkaktojnë skuqje nëse merren me ekspozim në diell. Dihet që edhe parfumet mund të kenë një efekt të tillë. Nëse shfaqet një reaksion, kompresat e ftohta dhe kortikosteroidet mund të ndihmojnë, ndërsa nëse skuqja nuk largohet, duhet të shkoni te mjeku.

Related posts

Arsyet përse duhet të hani vezë më shpesh

admin

Si të ulni shtypjen e gjakut me vetëm këtë ushqim

admin

Mos gaboni më t’i hidhni/ Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i gjetheve të panxharit

admin