RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Netanyahu me plane për të armatosur popullin, pritet rritje e dhunës

netanyahu-me-plane-per-te-armatosur-popullin,-pritet-rritje-e-dhunes

Lëvizja e Netanyahut mund të rrisë më tej dhunën që ka shkaktuar 32 palestinezë të vrarë nga forcat izraelite këtë muaj, paralajmërojnë analistët.

Kryeministri Benjamin Netanyahu ka njoftuar planet për ta bërë më të lehtë për izraelitët marrjen e armëve të zjarrit mes përshkallëzimit të dhunës në territorin e pushtuar palestinez, një veprim që shihet si “dënim kolektiv” dhe që mund të rrisë më tej dhunën.

Netanyahu e njoftoi masën vonë të shtunën pasi thirri një takim të kabinetit të tij të sigurisë – të mbushur me politikanë të linjës së ashpër –  pas sulmit në Jerusalemin Lindor të pushtuar.

Shtatë persona u vranë në të shtënat jashtë sinagogës së Jeruzalemit Lindor të premten.

Të shtënat e fundjavës ndodhën në fund të një muaji të konfrontimit në rritje dhe pas një sulmi izraelit në qytetin e pushtuar të Bregut Perëndimor të Jeninit që vrau nëntë palestinezë dhe shkëmbimet e zjarrit midis Izraelit dhe Gazës.

Në total, forcat izraelite kanë vrarë 32 palestinezë këtë muaj. /mesazhi

 

Related posts

BE shtrëngon rregullat e shitjeve online

admin

Netanyahu: Shpresoj në lajme të mira për shkëmbimin e pengjeve

admin

Kolona të gjata te Dheu i Bardhë, mërgimtarët presin deri në tri orë për të hyrë në Kosovë

rezart morina