RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Netanyahu merr zyrtarisht mandatin për të formuar qeverinë izraelite

netanyahu-merr-zyrtarisht-mandatin-per-te-formuar-qeverine-izraelite

Ish-kryeministri izraelit dhe fituesi i zgjedhjeve të fundit, Benjamin Netanyahu, të dielën zyrtarisht mori mandatin për të formuar qeverinë e ardhshme, njoftuan mediat e vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Netanyahu mori mandatin për të formuar qeverinë pas takimit me presidentin Isaac Herzog, i cili përfundoi konsultimet treditore me liderët e partive politike, raportoi Haaretz.

Netanyahu dhe blloku i tij i krahut të djathtë fituan 64 vende në parlamentin izraelit (Knesset) me 120 vende, duke siguruar një shumicë të plotë për të formuar qeverinë.

Related posts

Jordani: Ekipet e shpëtimit tërheqin nëntë trupa nga ndërtesa e shembur ndërsa kërkimet vazhdojnë

admin

Turqia, Suedia dhe Finlanda nënshkruajnë memorandumin mbi anëtarësimin e vendeve nordike në NATO

admin

FSK mund të hyjë në veri me lejen e komandantit të KFOR-it

admin