RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Nga frika e pasgoditjeve, familjet në Sirinë veriperëndimore flenë në tenda

nga-frika-e-pasgoditjeve,-familjet-ne-sirine-veriperendimore-flene-ne-tenda

Nga frika se shtëpitë e tyre mund të shemben, familjet po qëndrojnë në strehimore të improvizuara në kushte të vështira dimri.

Qindra familje siriane, shtëpitë e të cilave u shkatërruan ose u dëmtuan kur tërmetet shkatërruese goditën Turqinë dhe Sirinë këtë muaj, po flenë në tenda ose në hapësira publike në kushte të vështira dimri në Sirinë veriperëndimore të kontrolluar nga rebelët.

Shumë ndërtesa në rajon u shembën dhe infrastrukturat e tjera u shkatërruan në tërmetet e 6 shkurtit, të cilët vranë dhjetëra mijëra njerëz në Turqi. Më shumë se 4,500 njerëz u vranë në Sirinë e kontrolluar nga rebelët, sipas Mbrojtjes Civile Siriane, e njohur gjithashtu si Helmetat e Bardha.

Dy javë më vonë, tërmetet me magnitudë 6.3 dhe 5.8 goditën Turqinë jugore dhe u ndjenë përtej kufirit në Siri. Të paktën gjashtë persona u vranë dhe më shumë se 200 u plagosën në Turqi, ndërsa Helmetat e Bardha thanë se më shumë se 100 njerëz u plagosën në Sirinë veriperëndimore.

Nga frika e tërmeteve të tjera, familjet siriane në rajonin e shkatërruar nga lufta kanë fjetur në kamionë, tenda dhe hapësira të hapura, pavarësisht motit të ashpër.

“Është shumë ftohtë, por ne nuk kemi ku të shkojmë,” tha Abdullah al-Tuwainy, një burrë që ka jetuar me familjen e tij në një tendë që nga tërmetet. “Nuk ka asnjë mënyrë që të kthehemi në shtëpinë tonë. Është shkatërruar.”

Duke treguar një tendë të ngritur në anë të një rruge, Ahmed Ghafir tha: “Ne po jetojmë në rrugë tani. Kam një fëmijë me aftësi të kufizuara 17 vjeç. Nëse do të godiste një tjetër dridhje dhe ne do të ishim në shtëpinë tonë, të gjithë do të mbytëshim derisa ta çonim atë poshtë shkallëve të ndërtesës.

Abdelmone’im Asaad, baba i shtatë fëmijëve, ndan një hapësirë të hapur me më shumë se 50 familje të tjera pa strehë.

“Ne i vendosëm fëmijët në makina dhe ne të tjerët e kalojmë natën jashtë në trotuare me disa çarçafë,” tha ai. “Ne po dridhemi nga i ftohti.”

Megjithëse shtëpia e Abdul Moe’in Zahra është e dëmtuar, por e banueshme, ai ka frikë të kthehet nga frika e një dridhje tjetër. “Është më e sigurt t’i kalojmë netët këtu,” tha ai për Al Jazeera.

Gjyshja Um Salim i tha Al Jazeeras se moti ka qenë i tmerrshëm. “Është shumë ftohtë dhe shiu ka qenë i pandërprerë, por ne nuk guxojmë të kthehemi në shtëpi,” tha ajo. “Ne jemi vetëm këtu në park gjithë ditën.”

njerëzit kanë fjetur në hapësira të hapura që nga tërmeti i dytë

Related posts

Kazakistani ndryshon emrin e kryeqytetit

admin

Nuk u dolën rrogat, punëtorët shëndetësor protestojnë para QKMF-së në Prishtinë

admin

Belgjikë, dokumentari që zbulon abuzimin e fëmijëve nga klerikët tronditi agjendën në vend

rezart morina