RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Nis protesta e PSD-së, kërkohet dorëheqja e Kurtit

nis-protesta-e-psd-se,-kerkohet-doreheqja-e-kurtit

Partia Socialdemokrate është duke mbajtur protestë kundër marrëveshjes në mes Kosovës dhe Serbisë, të arritur në Ohër më 18 mars.

Në këtë protestë është duke u kërkuar dorëheqja e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Partia e Dardan Molliqajt e vlerëson se kryeministri Kurti s’ka legjitimitet, prandaj duhet të dorëhiqet.

“Rrenat që pushteti i përdorte për ta arsyetuar marrëveshjen i patën këmbët e shkurtra. Propaganda nuk iu eci. Revolta e madhe qytetare është dëshmia për këtë. Tashmë, 1 javë pas dakordimit në Ohër, po e kuptojmë qartë se çka lë të kuptojë Plani Evropian dhe Aneksi i Zbatimit. Në njërën anë, marrëveshja normalizon mosnjohjen në mes të Kosovës dhe Serbisë dhe, me vullnetin politik të Kurtit, Kosova heq dorë nga kërkesa për njohje. Në anën tjetër, Kosova, me vullnetin politik të Kurtit, merr përsipër të krijojë Asociacion njëetnik me autonomi substanciale si formë e pushtetit paralel përballë pushtetit qendror. Marrëveshja është jashtëzakonisht e dëmshme. Prandaj rezistenca duhet të jetë e përbashkët e masive. Nesër, me 25 mars, protestojmë duke kërkuar dorëheqjen e Kurtit. Ky kryeministër nuk ka legjitimitet të nënshkruajë marrëveshje të tillë”, thuhet në deklaratën e PSD-së.

Related posts

Berlini kërkon rishikimin e marrëveshjes për heqjen e makinave me motorë me djegie

rezart morina

FSK e gatshme të marrë pjesë në ngjarjen kryesore të ushtrisë britanike

rezart morina

Një restorant në Paris akuzohet për ndarjen e klientëve sipas ngjyrës së lëkurës

admin