RTV AHIRETI
Shëndetësi

Një antibiotik unik i gjetur ndaj të cilit bakteret nuk përgjigjen

nje-antibiotik-unik-i-gjetur-ndaj-te-cilit-bakteret-nuk-pergjigjen

Shkencëtarët kanë zbuluar një antibiotik unik me prejardhje nga toka që ofron shpresë për një të ardhme ku patogjenët do të bëhen gjithnjë e më rezistent ndaj ilaçeve.

Shkencëtarët kanë zbuluar një antibiotik të ri të mundshëm, clovibactin, që rrjedh nga bakteret që gjenden në tokën ranore në Karolinën e Veriut, SHBA. Mënyra unike e veprimit të këtij antibiotiku të ri ngre shpresat për të reduktuar zhvillimin e rezistencës ndaj ilaçeve te bakteret.

Clovibactin u zbulua në laboratorët e NovoBiotic, një startup farmaceutik, dhe megjithëse është në fazat e hershme, ajo premton si një ilaç terapeutik në të ardhmen.

Mikrobiologia Kim Lewis nga Universiteti Northeastern shprehu optimizëm për zbulimin e clovibactin. “Unë mendoj se ky është fundi i rrugës në evolucionin e rezistencës ndaj antibiotikëve,” tha ai. Studimi në lidhje me këtë zbulim revolucionar u botua në revistën “Cell” .

Related posts

Sa kohë mund t’i ruani vezët e ziera në frigorifer dhe si të kuptoni se janë prishur?

admin

5 arsye pse të rinjtë nuk duhet të konsumojnë ushqime të gatshme

rezart morina

Lëngu i turshisë kuron këto sëmundje

admin