RTV AHIRETI
Shëndetësi

Një arsye më shumë për të shmangur puthjet te foshnjet e porsalindura

nje-arsye-me-shume-per-te-shmangur-puthjet-te-foshnjet-e-porsalindura

E vërtetë që askush nuk mund t’u rezistoj; përqafimeve të foshnjeve. Mirëpo, tani ju si prindër duhet të keni parasysh se lejimi i dhurimit të puthjeve për të porsalindurin tuaj mund të jetë një rrezik për shëndetin e tyre.

Sipas CDC, më shumë se gjysma e popullsisë bart versionin e virusit herpes oral. Por, foshnjat nën tre muajshe nuk janë në gjendje të luftojnë një virus të tillë shkruan Verywell Family.

Akademia Amerikane e Pediatrisë (AAP) paralajmëron se herpesi te foshnjet mund të shkaktojë komplikime serioze.

Virusi, në formën HSV-1, mund të kalojë te një foshnjë përmes puthjeve, e që mund të sulmojë mëlçinë, mushkëritë, sistemin nervor qendror, lëkurën, sytë dhe gojën.

Edhe pse ka trajtim, herpesi tek i porsalinduri mund të shkaktojë komplikime të rënda.

Sipas AAP, disa nga shenjat dhe simptomat e herpesit te foshnjat përfshijnë:

-ethe;

-irritim i qepallave ose syve në muajin e parë të jetës;

-humbje e oreksit;

-skuqje.

Related posts

Nëse vëreni qimet e para të thinjura, kontrolloni pasqyrën e gjakut

admin

Elbasan, 6 raste të reja me AIDS! Rrugët e infektimit, marrëdhëniet seksuale të pambrojtura

admin6

Hani mollë në mëngjes

admin