RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Një kolon izraelit vret një palestinez në Bregun Perëndimor

nje-kolon-izraelit-vret-nje-palestinez-ne-bregun-perendimor

Një palestinez është vrarë sot nga një kolon izraelit në Bregun Perëndimor të pushtuar, njoftoi ushtria izraelite, transmeton Anadolu.

“Një palestinez i armatosur me thika dhe mjete shpërthyese të improvizuara depërtoi në fermën e zonës Dorot ku pronari i fermës e ndoqi dhe e neutralizoi atë”, tha ushtria.

Zona e fermës Dorot është një vendbanim i vendosur midis qyteteve Qalqilya dhe Salfit.

“Incidenti ndodhi në orët e hershme të mëngjesit të sotëm”, shtoi ushtria.

Autoriteti zyrtar izraelit i transmetimit tha se palestinezi u qëllua për vdekje nga një kolon.

Bregu Perëndimor po përjeton një përshkallëzim të ndjeshëm nga ushtria izraelite dhe kolonët që nga viti i kaluar.

Related posts

Bërnabiq reagon ndaj thirrjes së BE-së për ndalimin e retorikës nxitëse

admin

Avionët luftarakë izraelitë kryejnë sulm ajror ndaj Gazës

rezart morina

Bullgaria arreston 5 persona të dyshuar për bashkëpunim në sulmin terrorist në Stamboll

admin