RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Përmbytje në jug të Afrikës Lindore, thatësira në veri

permbytje-ne-jug-te-afrikes-lindore,-thatesira-ne-veri

Brigjet jugore të Afrikës Lindore po përballen me përmbytjet dhe stuhitë e forta ndërsa brigjet veriore po përballen me thatësira, transmeton Anadolu.

Ish-drejtori i Departamentit të Meteorologjisë në Kenia, Evans Mukolwe në një deklaratë për mediat tha se dy kushte të ndryshme klimatike prekën brigjet e Afrikës Lindore.

“Ka pasur gjithmonë dy sisteme të kundërta. Bregu jugor është goditur nga përmbytjet ndërsa bregu verior nga thatësira”, tha ai.

Thuhet se “Freddy”, i cili pritet të godasë Madagaskarin dhe Mozambikun për herë të dytë në Afrikën Lindore, mund të jetë uragani më i fuqishëm në histori.

Numri i viktimave tejkaloi 100 si pasojë e uraganit ndërsa rreth 226 mijë njerëz në Madagaskar dhe 163 mijë njerëz në Mozambik u prekën nga uragani.

– Thatësira e madhe vazhdon në Kenia dhe Somali

Në Kenia dhe Somali, në veri të bregut të Afrikës Lindore, miliona njerëz janë prekur nga thatësira.

Keniani Daniel Lepaine tha se në vendin e tij ka një thatësirë ​​prej 3 vitesh. “Nëse thatësira vazhdon, nuk do të ketë hapësirë ​​jetese për familjen tonë. Ne po lutemi për shi”, tha ai.

Related posts

Në vitin 2022 u arrestuan 301 zyrtarë publikë

admin

Kanada, rreth 800 zjarre pyjore nuk janë arritur të vendosen nën kontroll

admin

MPB: Gjithçka gati për regjistrimin e veturave me targa RKS

admin