RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Një muaj paraburgim ndaj serbit të dyshuar për masakrën në Burgun e Dubravës

nje-muaj-paraburgim-ndaj-serbit-te-dyshuar-per-masakren-ne-burgun-e-dubraves

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka njoftuar se është caktuar masa e paraburgimit për një muaj të arrestuarit G.M i nacionalitetit serb, i dyshuar për Krime Lufte në Kosovë, konkretisht në masakrën e Dubravës në maj të vitit 1999

Prokuroria Speciale njofton se në kuadër të hetimit për vrasjet dhe keqtrajtimet e të burgosurve në Burgun e Dubravës, gjatë luftës në Kosovë, ka nxjerrë aktvendim për zgjerimin e hetimit kundër të pandehurit G.M. për shkak të dyshimit të arsyeshëm se ka keqtrajtuar fizikisht të burgosurit e atij burgu si dhe ka marrë pjesë në vrasjen e një numri të madh të të burgosurve gjatë muajit maj të vitit 1999.

“Pas kërkesës së Prokurorisë Speciale, gjyqtari i procedurës paraprake i Departamentit Special të Gjykatës Themelore në Prishtinë, i ka caktuar të pandehurit G.M. paraburgim në kohëzgjatje prej një muaj”, thuhet në njoftim.

Related posts

Kievi: 16 mijë fëmijë ukrainas janë marrë me forcë nga trupat ruse

admin

Polonia dërgon mijëra ushtarë pranë kufirit me Bjellorusinë

rezart morina

Shefi i OKB-së dënon vendimin e Rusisë për të aneksuar rajonet ukrainase

admin