RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Një tornado e fuqishme godet Arkansasin

nje-tornado-e-fuqishme-godet-arkansasin

Një tornado e fuqishme goditi qytetin Little Rock, Arkansas këtë pasdite duke shkatërruar shtëpi, rrëzuar pemë dhe duke detyruar meteorologët lokalë të Shërbimit të Motit të evakuojnë zyrën e tyre, raporton New York Times.

”Numri i tornados ‘katastrofike’ që shpërtheu në shtetin jugor të SHBA-ve të Arkansasit është rritur në të paktën tre të vdekur dhe 30 të plagosur, ndërsa stuhitë e forta më në veri rrëzuan çatinë e një teatri në Illinois duke lënë një të vdekur dhe 28 të plagosur, bënë të ditur autoritetet lokale.

Sipas ekspertëve, tornado është pjesë e një sistemi stuhie komplekse dhe të rrezikshme që do të godasë pjesën perëndimore të mesme të epërme dhe jugun e Shteteve të Bashkuara në ditët në vijim.

Në zonën e Little Rock disa persona mbetën të plagosur edhe pse nuk dihet se sa dhe në çfarë gjendje janë. Në mediat lokale qarkulluan pamje mbresëlënëse ku shihen pemë të rrëzuara nga era e fortë dhe mbeturinat e shtëpive.

Për orët e ardhshme, një emergjencë është dekretuar edhe në qytetet e afërta Sherwood dhe Jacksonville.

Related posts

Itali, në 24 orët e fundit kanë mbërritur mbi 2.000 emigrantë të parregullt – VIDEO

admin

Qeveria informon ambasadat e huaja lidhur me vendimin për targat dhe letërnjoftimet e Serbisë

admin

Vdes në moshën 82 vjeçare ish-senatori Joe Lieberman, mbështetës i komunitetit LGBTI

admin